Horoskopy › VěštěníVěštění – na co se při výkladu ptát?

Věštění – na co se při výkladu ptát?

Jak byste se (ne)měli při výkladu ptát

»   Pasivní (ano / ne) otázky

Existuje velký rozdíl mezi aktivními a pasivními otázkami. Mnoho lidí dává přednost pasivním otázkám během výkladu, protože očekávají jednoduché odpovědi – čiré věštění budoucnosti. Je to nejjednodušší způsob, ale také ten nejhorší možný. Například:

Problém je v tom, že tento druh otázek vybízí k velmi jednoduché odpovědi ano nebo ne. A v „ano nebo ne“ schází dostatečný prostor pro Váš osobní rozvoj a svobodnou vůli. Protože však budoucnost není vytesána v kameni, neměli byste během výkladu požadovat takto zjednodušené odpovědi.

»   Otázky plné pochyb a hledající ujištění

Velká část zájemců o výklad se snaží nalézt pouze vlastní ujištění. Jsou již v podstatě předem rozhodnuti a očekávají od věštce jen podporu. Další možností je, že mnozí mají vážné pochybnosti o vlastním rozhodování. Vzorové otázky jsou:

Tento druh otázek ukazuje nerozhodnutý nebo rezignovaný postoj. Věštec nemůže činit žádná rozhodnutí za Vás, takže není vhodné, aby Vám poskytl přímou odpověď jako: "Samozřejmě, že byste měl!". Ale tento typ otázek umožňuje věštci alespoň mluvit o případných důsledcích Vašich činů. Může například říci: "Ano, určitě můžete opustit stávající práci. A víte, jaký bude Váš další krok? Máte jiné pracovní nabídky? Jak dlouho si můžete dovolit hledat novou práci, než Vám dojdou peníze?" Věštec bude během výkladu hledat nejlepší scénář budoucího vývoje s použitím tarotových karet, astrologie nebo jiných vhodných prostředků. Nicméně by také měl pomoci se základní analýzou Vaší situace, jak by to jistě udělal jakýkoli jiný poradce. Často budete muset přeformulovat Vaše otázky. Místo toho, abyste se ptali "Mám opustit moji práci?", řekněte raději "Proč nejsem spokojen s prací?". Místo "Měl bych se rozvést?" se ptejte "Proč je moje manželství v potížích?".

»   Otázky kdy / kde / kdo

Otázky začínající "kdy, kde, kdo" jsou často příliš omezující. Když si položíte takovou otázku, pravděpodobně chcete znát přesnou odpověď. Některé příklady:

Otázkami kdy a kde můžete tlačit věštce do nepříjemné situace. Když se takto ptáte, chcete vědět přesný čas a místo nějaké události (setkání s láskou, nalezení nového zaměstnání). Ovšem pokud věříte ve svobodnou vůli, měli byste se právě takových otázek vyvarovat. Budoucnost není pevně daná – není jako film, který byste mohli přehrávat dopředu a dozadu. Věštec může často vidět určité scénáře a ne pouze "jasnou budoucnost". Zamyslete se: Pokud Vám věštec řekne: "Potkáte svou lásku ve vlaku.". Přestanete kvůli tomu řídit Vaše auto? Samozřejmě, že ne. Je přitom jasné, že jen těžko potkáte někoho nového ve Vašem autě, protože to je na rozdíl od vlaku Váš soukromý majetek a uzavřený prostor (tedy pokud nejste řidič taxi). Kdyby to bylo tak snadné, věštec by mohl říci: "Svou lásku potkáte ve vlaku z Prahy do Brna zítra v sedm večer.". Takový způsob věštění může být vtipný na jarmarku jako atrakce, ale byl by to velmi sporný výsledek seriózního výkladu.

Vezměte v úvahu, že otázky typu kdy jsou nejvíce omezující z této kapitoly. Když se zeptáte "Kdy ...", chcete znát přesný bod v čase. Když se ptáte "Kde …" nebo "Kdo …", chcete znát nějaké místo nebo jméno. Tyto faktory nejsou časově tak svazující – místo nebo člověka můžete (až na určité výjimky) obvykle navštívit opakovaně.

Existují však také vhodné otázky začínající "Kde …" nebo "Kdo …". Je rozumné například klást otázky jako: "Kde bych měl hledat novou práci?" nebo "Kdo mě učiní šťastným?". Chcete-li odpověď, musí věštec přeformulovat Vaše dotazy. V prvním případě můžete prozkoumat své možnosti ("Pro jaký druh práce se nejlépe hodím?") a porovnat také Vaše šance najít novou práci na internetu nebo přes pracovní agentury. Druhá otázka nemá přímou odpověď, ale umožňuje věštci při výkladu mluvit o Vašich vyhlídkách na vztah ("Jaký typ partnera je pro mě nejlepší?", "Pro koho jsem přitažlivá?", "Jak mohu zlepšit můj budoucí vztah?", a tak dále).

»   Otázky co / jak

Ptát se způsobem "Co ..." nebo "Jak ..." posiluje Váš aktivní přístup. S těmito otázkami často  snadněji identifikujete Vaše problémy. Například:

Chcete-li odpovědět na tyto otázky, musí se věštec zaměřit na jádro Vašich problémů. Budete společně hledat vhodné prostředky, jak Váš život zlepšit. Vždy mějte na paměti, že hlavní postava Vašeho života jste Vy sám. Nemůžete snadno změnit chování druhých (pokud ano, pak jen dočasně, nebo jen do určité míry). Například, pokud Váš partner kouří, můžete ho za určitých okolností přesvědčit, aby s tím přestal (v podstatě téměř každý kuřák by chtěl přestat, ale je to jen otázka silné vůle a tlaku jeho okolí). Ale představte si, že Váš partner se hodně potí. Můžete se naučit tuto nepříjemnou vlastnost ignorovat, respektovat nebo milovat – můžete však jen stěží změnit jeho tělo. Takže téměř každé řešení je ve Vašich rukách. Můžete změnit své chování nebo to, jak vnímáte chování druhých.

»   Témata pro Vaše otázky

Chcete-li si připravit otázky k výkladu, je vhodné si nejprve utřídit myšlenky do základních oblastí. Jedná se o:

Je určitě vhodné, když máte Vaše dotazy připravené a uspořádané, než kdovíjak improvizovat. Nepřeceňujte své plány. Na první výklad jsou tři otázky obvykle dost, protože každá otázka vždy vytvoří celou řadu dalších. Takže buďte připraveni a užijte si výklad. Pokud porozumíte hlouběji Vaší aktuální situaci, snadněji učiníte Váš život lepší.