Horoskopy › VěštěníPodvodné věštění – univerzální výklady a horoskopy

Podvodné věštění – univerzální výklady a horoskopy

Výklad jen pro Vás

I když můj článek čtete poprvé a pravděpodobně jsme se osobně nikdy nesetkali, mám pro Vás překvapující sdělení. Vím toho o Vás více, než byste čekali. Následující charakteristiku Vaší osoby jsem vytvořil jen pro Vás, takže čtěte pozorně:

„Líbí se Vám, když Vás ostatní mají rádi a obdivují Vás. Jste sebekritičtí. Mnoho schopností jste ale zatím ještě nevyužili ve Váš prospěch. I když máte určitá slabá místa, většinou jste schopni se s nimi vypořádat. Váš intimní život v minulosti nebyl zcela bez problémů. Zvenčí se zdá, že jste disciplinovaní a umíte se ovládat, uvnitř však často cítíte obavy a nejistotu. Občas vážně pochybujete, zda jste udělali správné rozhodnutí. Do určité míry máte rádi změnu a nelíbí se Vám, když jste omezováni zákazy. Ceníte si toho, že jste nezávislí ve svém myšlení a nepřijímáte tvrzení druhých bez dostatečných důkazu. Zjistili jste, že není rozumné odhalovat se příliš druhým. Většinou  jste přátelští a družní, někdy jste ovšem ostražití a rezervovaní. Některé z Vašich snah jsou nerealistické. Bezpečí je jedním z Vašich hlavních životních cílů.“

Že jste to Vy? Samozřejmě! Protože jste narozena ve znamení Býka a je Vám přibližně 35 let a zajímáte se o vaření, televizi a dobrou četbu? Nebo že bych to spletl? Aha, teď už to vidím jasně: jste Lvice a je Vám o deset let méně. Zajímají Vás spíše filmy a hudba. Taky ne? Snad nejste muž, těch chodí na můj web podle statistik jen 16%, to by tedy byla náhoda! … no dobře, tak s pravdou ven.

Popis na míru, který jste si přečetli, je slepencem vět z horoskopu a to, kdo jste Vy, čtenářka a možná i čtenář, jsem se pokusil odhadnout z demografických statistik návštěvníků mého webu (znamení jsem si pak dovolil odhadnout podle statistik porodnosti v jednotlivých měsících). A proč to vše dělám? Inu, chci Vám ukázat, jak může takový podvodný výklad vypadat.

Výše uvedený výklad „jen pro Vás“ jsem si vypůjčil (a volně přeložil) od jistého pana Forera, profesora psychologie, který v roce 1948 podnikl malý experiment. Svým studentům sdělil, že jim každému vypracuje unikátní osobní posudek na základě data narození. Poté, co studenti tyto posudky obdrželi, měli je ohodnotit na škále od 0 (nejhorší) do 5 (vynikající). Průměrné hodnocení jeho posudků bylo 4,3! Vynikající výsledek. Háček je ovšem v tom, že všichni obdrželi totožný univerzální popis, jaký jste si právě sami přečetli. Jak je to možné?

Jak univerzální výklad funguje?

Jedním ze zásadních momentů je Vaše víra, že daný popis nebo výklad je skutečně určen „jen pro Vás“. Jinak se budete stavět k horoskopu, který bude řekněme pro všechny narozené ve znamení Vah a jinak k horoskopu, který bude označen jako sestavený Vám přesně na míru. Navíc, čím větší autorita Vám jej předloží, tím spíše budete ochotni ji věřit a také považovat jakýkoli obecný popis za vlastní.

Obecné výklady fungují jednoduše proto, že skutečně většina lidí řeší ty samé problémy. Přečtěte si ještě jednou úvodní charakteristiku a zamyslete se, kolik lidí znáte – kteří by nechtěli, aby je ostatní měli rádi a snad je i obdivovali? Kteří bezezbytku zužitkovali všechny svoje schopnosti? Kteří nemají žádná slabá místa? Kteří celý život měli zcela krásný a bezproblémový intimní život? A tak dále. Že nikoho takového neznáte? No právě! Takový popis se zkrátka hodí na každého.

Využití v praxi

»   Horoskopy

Otázkou je, kde na obecné výklady narazíte. Běžně jsou k vidění nejčastěji v horoskopech. Zkuste někdy poprosit partnera, aby Vám přečetl náhodně úryvky z horoskopů pro tři různá znamení, a pak hádejte, který patří skutečně Vám.

Omlouvám se tímto všem astrologům, kteří své řemeslo ctí a vykonávají ho v dobré víře a podle příslušných tradic. Můj záměr vůbec není kritizovat astrologii, ale pouze poukázat na to, že za určitých okolností je pro šikovného a vnímavého podvodníka snadné zneužít lidské důvěřivosti právě v tomto oboru.

»   Podvodné věštění

V nadpisu jsem použil slovo „podvodné“. Měl bych proto upřesnit, jaký případ si můžete pod termínem „podvodné věštění“ představit. Na jedné straně se jedná o všechny skutečné podvodníky (ti, kteří tvrdí, že mají výjimečné věštecké schopnosti, ale ve skutečnosti je postrádají), které zřejmě není třeba příliš představovat. A na straně druhé jde také o profesionální iluzionisty a kouzelníky, u nichž je ono „kouzlo“ vždy předem zřejmé jako pouhý klam. Právě z této druhé oblasti uvedu další příklad, který pěkně ilustruje možnosti a hlavně techniku věšteckého klamání.

Pokračování: "Skutečná magie – kouzelník nebo podvodník?"